2018-05-24

Toruń w obiektywie - wystawa

wystawa

"Muzeum Okręgowe w Toruniu ma zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę fotografii z lat 1960 – 2000 autorstwa Andrzeja Kamińskiego, ukazujących Toruń we wszystkich jego obliczach. Na potrzeby ekspozycji wybrano około 150 zdjęć ze zbioru liczącego kilkadziesiąt tysięcy fotografii.

Andrzej Kamiński zabiera nas w sentymentalną podróż po Toruniu, jakiego już nie ma. Na niektórych fotografiach miasto jest nieco senne i smutne, z innych zdjęć tryska radość pomimo, że to  przecież okres PRL-u. Na kilku dominującym widokiem są tzw. kocie łby i błoto, lecz na innych widać miasto zadbane, pojawiają się znaczące inwestycje - budowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, osiedla Rubinkowo, wielkich zakładów pracy czy nowych tras komunikacyjnych. Lata 70. to również  początek prac nad renowacją historycznej starówki. Równocześnie jest to wędrówka do nieco już zapomnianych i wymazanych z krajobrazu miasta miejsc – wszak nie ma już hotelu „Kosmos”, kąpieliska „Wodnik”, basenu na „Jordankach” – niegdysiejszych wizytówek Torunia, wciąż tętniących życiem na zdjęciach Kamińskiego.

W centrum zainteresowań fotografa pozostają jednak ludzie – to oni tworzą opowieść i to dzięki nim Toruń tak bardzo zmienił się na przestrzeni lat. Za każdym zdjęciem stoi jakaś historia. Tu dzieci ślizgają się na lodowisku, tu ktoś zamiata ulicę, ktoś czeka na taksówkę, jeszcze ktoś inny zdziera sobie gardło dopingując żużlowców – ludzie ci dzięki uchwyceniu w obiektywie artysty nie przemijają. „Toruń w obiektywie fotoreportera 1960 – 2000” to tak naprawdę zbiorowy portret miasta i jego mieszkańców, który zachwyci każdego, kto choć odrobinę czuje się związany z grodem Kopernika."